Ana içeriğe atla

Bir Başka AnkaraBugün sizi bir başka Ankara'ya, Ankara'nın pek bilinmeyen taraflarına götüreceğim. Eski Ankara Ulus ve civarında Cumhuriyet'in ilk yıllarından kalma binalar, Roma kalıntıları, Frigler zamanından beri bilinen ve Anadolu Keltlerinden, Galatlardan günümüze kalan Ankara Kalesi bulunur. Hacı Bayram Camii ve civarını da pek çokları bilirler. Ama buraların arkasında bilinmeyen bir Ankara var ki sanki orada görünmeyen bir sınır vardır ve hep oradan geri dönülür. Ben de güneşli ama soğuk esintili bir Ankara gününde tesadüfen ilk defa görüp, gezip, meydan kahvelerinde oturup çay içme fırsatını buldum.

Aslında Roma Hamamı kalıntılarının arasından geçenlerde çıkarılan, parçaları birleştirilip restore edilen ve Hermes heykeli olduğu sanılan bir heykeli görmeye gidiyordum. Ayrıca Ankara Valiliği'nin bahçesinde tesadüfen yapılan bir kazıda ortaya çıkan Roma kalıntıları ve Ulus işhanının arkasındaki Roma yolu da var tabii. Ankara Valiliği kazıyı sürdürmüş, bahçenin ve tarihi Valilik binasının bir kısmını restore ederek müze haline getirmeye ve ziyarete açmaya karar vermiş. Restorasyon sürüyor.

Ne derler bilirsiniz... Gördüğünle yetinme, keşfetmek için bak... Söylememişlerse de ben söylüyorum işte... :)

İşte eski Ankara'da ve çevresinde tarih, arkeoloji ve gizem dolu bir keşif gezisinden görüntüler...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).

Trikopis ve Atatürk'ün Öyküsü

Yunan ordusu'nun Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922'de General Anastasios Papoulas'ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu'nun başına General Hacıanesti başkomutan olarak atandı.

Hacıanesti 26 Ağustos 1922'de Türk ordusu'nun başlattığı Büyük Taarruz'dan iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan'a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı iletilemeden Trikopis Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştü.

Mustafa Kemal Paşa ve kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz), Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis'i, Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda karargâh binası olarak kullanılan Kaftancızadeler Konağında karşılamış, Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını teslim almıştır. Yunan Başkomutanı Trikopis kendisine karşı kötü muamele beklerken Atat…