Ana içeriğe atla

Bir Başka Ankara



Bugün sizi bir başka Ankara'ya, Ankara'nın pek bilinmeyen taraflarına götüreceğim. Eski Ankara Ulus ve civarında Cumhuriyet'in ilk yıllarından kalma binalar, Roma kalıntıları, Frigler zamanından beri bilinen ve Anadolu Keltlerinden, Galatlardan günümüze kalan Ankara Kalesi bulunur. Hacı Bayram Camii ve civarını da pek çokları bilirler. Ama buraların arkasında bilinmeyen bir Ankara var ki sanki orada görünmeyen bir sınır vardır ve hep oradan geri dönülür. Ben de güneşli ama soğuk esintili bir Ankara gününde tesadüfen ilk defa görüp, gezip, meydan kahvelerinde oturup çay içme fırsatını buldum.

Aslında Roma Hamamı kalıntılarının arasından geçenlerde çıkarılan, parçaları birleştirilip restore edilen ve Hermes heykeli olduğu sanılan bir heykeli görmeye gidiyordum. Ayrıca Ankara Valiliği'nin bahçesinde tesadüfen yapılan bir kazıda ortaya çıkan Roma kalıntıları ve Ulus işhanının arkasındaki Roma yolu da var tabii. Ankara Valiliği kazıyı sürdürmüş, bahçenin ve tarihi Valilik binasının bir kısmını restore ederek müze haline getirmeye ve ziyarete açmaya karar vermiş. Restorasyon sürüyor.

Ne derler bilirsiniz... Gördüğünle yetinme, keşfetmek için bak... Söylememişlerse de ben söylüyorum işte... :)

İşte eski Ankara'da ve çevresinde tarih, arkeoloji ve gizem dolu bir keşif gezisinden görüntüler...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Erzincan'da Uzaydan Görünen Atatürk Portresi

Erzincan merkezinin altı kilometre kuzey batısında, Menderes Caddesi üzerinde Işıkpınar köyünün bir kilometre doğusunda, Keşiş Dağı'nın batı yamacında uzaydan bile görülebilen bir Atatürk portresi ve imzası... İşte Google earth'den kendiniz görün...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).