Ana içeriğe atla

10000 Yıllık Kent Gün Işığına ÇıkartılıyorBurdur, Ağlasun ilçesi yakınlarında, bir antik kent gün ışığına çıkarılıyor. Şehir, Toros Dağlarında, Antalya'nın kuzeyinde, 1400-1600 m arasında değişik yüksekliklerde teraslar halinde kurulmuş. Altıncı yüzyılda önemli bir deprem ve bunu takip eden susuzluk, ekonomik ve siyasi sıkıntılar atlatmış . Ancak yedinci yüzyılda büyük ve yıkıcı bir deprem şehir sakinlerini şehri terketmeye ve vadiye taşınmaya zorlamış.

Bölgede yerleşim tarihi günümüzden 10000 yıl öncesine kadar gidiyor. Hitit kaynaklarında milattan önce 14. yüzyılda Salawassa adlı bir dağ kentinden bahsediliyor.

Sagalassos kenti daha sonra Roma döneminde bölgedeki en önemli kent oluyor.

Yeni bir Efes Mi?

Ağustos ayında yapılan kazılarda, Roma imparatoru Hadrian'a ait dev bir heykel açığa çıkartıldı. Kazı heyeti başkanı Marc Waelkens, bu heykelin İmparator Hadrianus'un şimdiye kadar bulunmuş en önemli ve en güzel heykeli olduğunu belirtti. Hadrian, "bölgedeki ilk ve en önemli kent" olarak Sagalassos kentini koruyan ve sahip çıkan bir imparator olmuştu.

Sagalassos

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Erzincan'da Uzaydan Görünen Atatürk Portresi

Erzincan merkezinin altı kilometre kuzey batısında, Menderes Caddesi üzerinde Işıkpınar köyünün bir kilometre doğusunda, Keşiş Dağı'nın batı yamacında uzaydan bile görülebilen bir Atatürk portresi ve imzası... İşte Google earth'den kendiniz görün...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).