Ana içeriğe atla

10000 Yıllık Kent Gün Işığına ÇıkartılıyorBurdur, Ağlasun ilçesi yakınlarında, bir antik kent gün ışığına çıkarılıyor. Şehir, Toros Dağlarında, Antalya'nın kuzeyinde, 1400-1600 m arasında değişik yüksekliklerde teraslar halinde kurulmuş. Altıncı yüzyılda önemli bir deprem ve bunu takip eden susuzluk, ekonomik ve siyasi sıkıntılar atlatmış . Ancak yedinci yüzyılda büyük ve yıkıcı bir deprem şehir sakinlerini şehri terketmeye ve vadiye taşınmaya zorlamış.

Bölgede yerleşim tarihi günümüzden 10000 yıl öncesine kadar gidiyor. Hitit kaynaklarında milattan önce 14. yüzyılda Salawassa adlı bir dağ kentinden bahsediliyor.

Sagalassos kenti daha sonra Roma döneminde bölgedeki en önemli kent oluyor.

Yeni bir Efes Mi?

Ağustos ayında yapılan kazılarda, Roma imparatoru Hadrian'a ait dev bir heykel açığa çıkartıldı. Kazı heyeti başkanı Marc Waelkens, bu heykelin İmparator Hadrianus'un şimdiye kadar bulunmuş en önemli ve en güzel heykeli olduğunu belirtti. Hadrian, "bölgedeki ilk ve en önemli kent" olarak Sagalassos kentini koruyan ve sahip çıkan bir imparator olmuştu.

Sagalassos

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).

Trikopis ve Atatürk'ün Öyküsü

Yunan ordusu'nun Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922'de General Anastasios Papoulas'ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu'nun başına General Hacıanesti başkomutan olarak atandı.

Hacıanesti 26 Ağustos 1922'de Türk ordusu'nun başlattığı Büyük Taarruz'dan iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan'a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı iletilemeden Trikopis Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştü.

Mustafa Kemal Paşa ve kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz), Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis'i, Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda karargâh binası olarak kullanılan Kaftancızadeler Konağında karşılamış, Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını teslim almıştır. Yunan Başkomutanı Trikopis kendisine karşı kötü muamele beklerken Atat…