Ana içeriğe atla

Aksaray Ağzıkarahan Kervansarayı

Aksaray Ağzıkarahan Kervansarayı

Ağzıkara Han, korunaklı duvarları, kuleleri ile bir kale görünümünde. İpek Yolu üzerinde seyahat eden kervanların güvenliklerini ve konaklamalarını sağlamak amacıyla yapılmış. Aynı zamanda Moğol saldırılarına karşı kale amaçlı olarak kullanılmış.

Aksaray-Nevşehir karayolunun 15 km.sinde bulunan Ağzıkara Han Osmanlı kaynaklarında Hoca Mesud Hanı olarak geçmektedir. Kitabesinden öğrenildiğine göre Hoca Mesut Bin Abdullah tarafından yaptırılmış, hol kısmı 1231’de Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat zamanında, avlusu II. Gıyasettin Keyhüsrev’in hükümdarlığının ilk yıllarında, 1237’de tamamlanmıştır.

Horasan Erlerinin, Mevlana Celaleddin Rumi'lerin, Yunus Emre'lerin, Hacı Bektaş Veli'lerin, Hacı Bayram Veli'lerin yaşadığı çağda, korunaklı konforlu odaları ve ahırlarıyla, İpek Yolu üzerinde yolculuk eden kervanların konaklayabildikleri, günümüzün otoparkları ve lüks süitleriyle beş yıldızlı otelleri konumundadır.

Hoca Mesud, bu devirde bilhassa mesnevî edebiyatının değerli simâları arasında yer almıştır.

Aksaray Ağzıkarahan Kervansarayı

Kervansarayda bir gece: Bir 1001 gece masalı...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).

Trikopis ve Atatürk'ün Öyküsü

Yunan ordusu'nun Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922'de General Anastasios Papoulas'ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu'nun başına General Hacıanesti başkomutan olarak atandı.

Hacıanesti 26 Ağustos 1922'de Türk ordusu'nun başlattığı Büyük Taarruz'dan iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan'a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı iletilemeden Trikopis Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştü.

Mustafa Kemal Paşa ve kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz), Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis'i, Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda karargâh binası olarak kullanılan Kaftancızadeler Konağında karşılamış, Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını teslim almıştır. Yunan Başkomutanı Trikopis kendisine karşı kötü muamele beklerken Atat…