Ana içeriğe atla

Aksaray Ağzıkarahan Kervansarayı

Aksaray Ağzıkarahan Kervansarayı

Ağzıkara Han, korunaklı duvarları, kuleleri ile bir kale görünümünde. İpek Yolu üzerinde seyahat eden kervanların güvenliklerini ve konaklamalarını sağlamak amacıyla yapılmış. Aynı zamanda Moğol saldırılarına karşı kale amaçlı olarak kullanılmış.

Aksaray-Nevşehir karayolunun 15 km.sinde bulunan Ağzıkara Han Osmanlı kaynaklarında Hoca Mesud Hanı olarak geçmektedir. Kitabesinden öğrenildiğine göre Hoca Mesut Bin Abdullah tarafından yaptırılmış, hol kısmı 1231’de Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat zamanında, avlusu II. Gıyasettin Keyhüsrev’in hükümdarlığının ilk yıllarında, 1237’de tamamlanmıştır.

Horasan Erlerinin, Mevlana Celaleddin Rumi'lerin, Yunus Emre'lerin, Hacı Bektaş Veli'lerin, Hacı Bayram Veli'lerin yaşadığı çağda, korunaklı konforlu odaları ve ahırlarıyla, İpek Yolu üzerinde yolculuk eden kervanların konaklayabildikleri, günümüzün otoparkları ve lüks süitleriyle beş yıldızlı otelleri konumundadır.

Hoca Mesud, bu devirde bilhassa mesnevî edebiyatının değerli simâları arasında yer almıştır.

Aksaray Ağzıkarahan Kervansarayı

Kervansarayda bir gece: Bir 1001 gece masalı...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Oğlumla Datça'da

“Palamutbükü’ne gidelim” dedi oğlum. “İyi de nerede kalınır peki?” dedim. Pansiyon araştırdım ama pek matah bir yer bulamadım. Çoğu Palamutbükü ahalisinin işlettiği, internete bakıldığında haklarında türlü şikayetler olan müesseseler. Velhasıl ucuz, temiz, nezih, samimi ve mütevazı bir yer bulamadım. Oğluma “neden Datça’da kalmıyoruz, istediğinde gidip Palamutbükünde doyana kadar yüzersin” dedim. “Uyar” dedi.

Erzincan'da Uzaydan Görünen Atatürk Portresi

Erzincan merkezinin altı kilometre kuzey batısında, Menderes Caddesi üzerinde Işıkpınar köyünün bir kilometre doğusunda, Keşiş Dağı'nın batı yamacında uzaydan bile görülebilen bir Atatürk portresi ve imzası... İşte Google earth'den kendiniz görün...