Ana içeriğe atla

Harran Evleri

Harran Evi

Binlerce yıllık gelenek! Bir Harran evine konuk olduk!

Harran Evi

Harran'ın bindirme tekniğinde yapılmış külah biçimindeki konik kubbeli evlerinin tarihi, M.Ö. VI. bine kadar gitmektedir. Kubbeli ev geleneği, Mezopotamya, Transkafkasya ve Ege'de M.Ö. III. bine kadar devam ettirilmiştir.

Anadolu'da kubbeli evler yoğun olarak Urfa-Birecik ve Urfa-Akçakale arasındaki bölgelerde görülür. Ağaç malzemenin bulunmayışı ve bol miktarda tuğla malzeme bulunması nedeniyle Harran evlerinin kubbelerinde tuğla da kullanılmıştır.

Yüksekliği içerden en çok 5 metreye varan kubbeler, 30–40 tuğla dizisi ile örülmüştür. Örgüleri düzensiz bir şekilde balçık sıva ile bağlanan kubbe ve duvarlar, içerden ve dışardan yine bu harçla sıvanmıştır. Harran evleri bölge iklimine uyumlu olarak yazın serin kışın sıcaktır. Aynı şekilde göçerler tarafından kullanılan kıl çadır da çok iyi bir izolasyon sağlamaktadır.

Günümüzde "modular home" olarak ifade edilen inşaat sistemi Harran evlerinde binlerce yıldır kullanılmakta, ihtiyaç halinde yeni bir kubbe eklenmesiyle yer açılmaktadır.

Harran evi, giriş

Harran evi, mutfak

Harran evi, yatak odası

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Erzincan'da Uzaydan Görünen Atatürk Portresi

Erzincan merkezinin altı kilometre kuzey batısında, Menderes Caddesi üzerinde Işıkpınar köyünün bir kilometre doğusunda, Keşiş Dağı'nın batı yamacında uzaydan bile görülebilen bir Atatürk portresi ve imzası... İşte Google earth'den kendiniz görün...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).