Ana içeriğe atla

Inter Rail ile Avrupa Yolculuğu

Buharlı LokomotifInter Rail Avrupa'nın 30 ülkesinde ve Kuzey Afrika'da sınırsız tren yolculuğu imkanı sunan bir tren kartıdır. Geçerlilik süresi, geçerlilik bölgeleri ve fiyatlarına göre değişik seçenekleri vardır. (Kendi ülkenizde bu olanaktan yararlanamazsınız. Ama ne gam... Türkiye'de TCDD zaten çok daha iyi olanaklar sağlıyor...)

Inter Rail'de yaş sınırlaması yoktur. Ancak yaşınıza göre değişik fiyat uygulamaları vardır. 26 yaşın altında, ve 12 yaşın altında daha fazla fiyat indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Inter Rail uygulamasından yararlanabilmek için Inter Rail Community ülkelerinden birinde, ya da komşu ülkelerden birinde (Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Moldova, Estonya, Latvia, Litvanya, Cezayir, Tunus, Malta, Izlanda) altı aydan daha fazla yerleşik olmanız yeterlidir. Türkiye bir Inter Rail ülkesidir ve inter Rail biletlerinizi TCDD'den alabilirsiniz. (Eğer Inter Rail Community ülkesinde yerleşik değilseniz Interrail yerine Eurail Pass olanaklarından yararlanabilirsiniz. Eurrail olanaklarından ise Interrail ülkelerinin yerleşikleri yararlanamazlar. Yani Türk vatandaşları ve Avrupa'da yerleşik Türkler interrail olanaklarından yararlanabilirler.)

Inter Rail kartınızı yolculuk ratihinizden üç ay önce satın alabilirsiniz. Interrail pass kişiye özeldir. Pasaportunuzla birlikte geçerlidir. Yani arkadaşınızın kartını ödünç alamazsınız.

Tüm Inter Rail Topluluğu ülkelerinde hiç bir yaş sınırlaması olmaksızın demiryolları ile sınırsız yolculuk yapabilirsiniz.

Inter Rail Ülkeleri ve bölgeleri:

A: Ingiltere, Irlanda,
B: Norveç, Isveç, Finlandiya,
C: Almanya, Danimarka, Isviçre, Avusturya,
D: Hirvatistan, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Bosnia-Herzegovina,
E: Fransa, Lüksemburg, Hollanda, Belçika,
F: Fas, Ispanya, Portekiz
G: Yunanistan, Italya, Slovenya, Türkiye, (Ancona/Bari/Brindisi, Korfu/ Patras - gemi bağlantısı ile)
H: Bulgaristan, Romanya, Yugoslavya, Makedonya Eski Yugoslavya Cumhuriyeti,

Global Pass ile tüm ülkelerde seyahat edebilirsiniz. İsterseniz bir ya da iki bölge seçerek daha az para ödeyebilirsiniz.

Yolculuğunuzdan önce gideceğiniz ülke ve seyahatiniz kakkında yeterince bilgi edinmek ve bir yolculuk planı yapmak önemlidir.

Bu arada TCDD'nin Avrupa yönünde Belgrad, Bükreş, Sofya ve Selanik, Orta Doğu yönünde de Halep'e giden trenleri olduğunu da unutmayın...

Vapur Bağlantıları

Yunanistan (Igoumenitsa, Patras) ve Italya (Ancona, Bari) için Superfast Ferries ve Blue Star Ferries ile demiryolu vapur bağlantıları vardır.

Inter Rail seçilen bölgelerde yolculuk yapmanızı sağlar. Ancak bazı servisler için ekstra ödeme ya da rezervasyon yapmanız gerekebilir. Özellikle yaz tatili döneminde uzun yolculuklar ve vapur bağlantıları için rezervasyonlarınızı önceden ayarlamanız yararlıdır.

KARTINIZI KAYBETMEYİN!

Kartınızı kaybederseniz yeniden çıkaramazsınız. Paranızı geri alamazsınız.

Gezinizden vazgeçerseniz kartınızı seyahat tarihinden önce geri vererek paranızı geri alabilirsiniz.

Konaklama indirimleri:

Eğer öğrenciyseniz, ISIC card (International Student Identify Card) size hostellerde ve müzelerde çeşitli indirimler sağlayabilir. Ayrıca International Youth Hostel Card hostellerde (yaş sınırı olmaksızın) indirimli konaklama olanakları sağlar. Inter Rail ülkelerinin çoğunda Youth Hostels vardır. Ayrıca Inter Rail kartınız gerek konaklama gerek yemek için size indirimler sağlar.

VİZE

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız. Vize başvurusu sırasında Inter Rail biletini göstermeniz vize almanızı kolaylaştıracaktır.

Schengen Ülkeleri olarak anılan 14 Avrupa ülkesi ortak vize uygulamasına geçmişlerdir. Schengen vizesi ile tüm Schengen üyesi ülkeleri aynı vizeyle gezebilirsiniz.

Schengen'e Üye Ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç, Hollanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).

Trikopis ve Atatürk'ün Öyküsü

Yunan ordusu'nun Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922'de General Anastasios Papoulas'ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu'nun başına General Hacıanesti başkomutan olarak atandı.

Hacıanesti 26 Ağustos 1922'de Türk ordusu'nun başlattığı Büyük Taarruz'dan iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan'a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı iletilemeden Trikopis Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştü.

Mustafa Kemal Paşa ve kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz), Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis'i, Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda karargâh binası olarak kullanılan Kaftancızadeler Konağında karşılamış, Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını teslim almıştır. Yunan Başkomutanı Trikopis kendisine karşı kötü muamele beklerken Atat…