Ana içeriğe atla

Antik Urartu Boncuk Kolyeleri

Ancient Anatolian Urartu Necklace

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde Urartu boncuk kolyeleri... Milattan 800 yıl önce Van gölü kıyısında Urartu Krallığının prensesleri, kraliçeleri, hanımları parlatılmış taş boncuklardan yapılmış bu kolyelerle süslenmişler... Boncuk deyip geçmeyin. Boncuklar ve takılar medeniyetle birlikte ortaya çıkmış. Günümüzden 11000 yıl öncesine ait yeryüzündeki en eski medeniyetin ve boncuk takıların Konya'da Boncuklu Höyük ve Çatalhöyük sitelerine ait olduğunu biliyor muydunuz? Fotoğraftaki Urartu kolyesi Ankara Anadolu Medeniyetleri müzesinde. Urartular Milattan 900-500 yıl önce Doğu Anadolu ve doğusunda yaşamışlar. Başkentleri Van'mış.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).

Trikopis ve Atatürk'ün Öyküsü

Yunan ordusu'nun Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922'de General Anastasios Papoulas'ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu'nun başına General Hacıanesti başkomutan olarak atandı.

Hacıanesti 26 Ağustos 1922'de Türk ordusu'nun başlattığı Büyük Taarruz'dan iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan'a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı iletilemeden Trikopis Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştü.

Mustafa Kemal Paşa ve kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz), Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis'i, Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda karargâh binası olarak kullanılan Kaftancızadeler Konağında karşılamış, Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını teslim almıştır. Yunan Başkomutanı Trikopis kendisine karşı kötü muamele beklerken Atat…