Ana içeriğe atla

TUTTUĞUM HERŞEY ALTIN OLSUN!

Exploring the Phrygian Tumulus of King Midas Near Ankara

Sürekli içkili gezen Silenos adlı mitolojik ihtiyar, Tanrı Dionysos'un en sevdiği yaratıkmış. Şarap Tanrısı Dionysos, bir gün yanında Satirler, Bakhalar ve Silenos olduğu halde Frig ülkesini dolaşırken Silenos ormanda kaybolmuş. Dionysos en sevdiği yaratığın kaybolmasına çok üzülmüş. Frigyalı köylüler Silenos'u bularak Kralları Midas' a götürmüşler. Midas Silenos'u tanımış onu on gün boyunca ağırlamış ve Tanrı Dionysos'a götürüp vermiş. Kendini yetiştiren Silenos'a kavuşan Dionysos, Kral'a ne isterse dileyebileceğini söylemiş. Midas ise, "Tuttuğum her şey altın olsun." demiş.

O günden sonra Kral Midas neye dokunduysa altın olmuş. Önceleri çok hoşuna giden bu tılsım daha sonra Midas'ın başına bela olmuş. Sevdiği hiç kimseye dokunamaz, herhangi bir şeyi yiyemez ve içemez olmuş. Hatasını anlayınca da, Tanrı Dionysost'an bağışlanmasını istemiş. Dionysos, Midas'a acımış ve Paktolos ırmağında ( Lidya'da Sardis'te) yıkanmasını sağlayarak O' nu bu beladan kurtarmış.

Efsanelerde tuttuğu herşeyi altına dönüştüren Midas'ın mezarında bir gram dahi altın yoktu... Ama yolculuğumuz sırasında gün batımında bereketli Orta Anadolu ovaları öyle güzel sıcacık altın rengi başaklarla doluydu ki... Ne dersiniz, acaba bu söylentideki sır bu muydu?

Golden Oat Flowers

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).

Trikopis ve Atatürk'ün Öyküsü

Yunan ordusu'nun Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922'de General Anastasios Papoulas'ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu'nun başına General Hacıanesti başkomutan olarak atandı.

Hacıanesti 26 Ağustos 1922'de Türk ordusu'nun başlattığı Büyük Taarruz'dan iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan'a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı iletilemeden Trikopis Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştü.

Mustafa Kemal Paşa ve kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz), Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis'i, Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda karargâh binası olarak kullanılan Kaftancızadeler Konağında karşılamış, Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını teslim almıştır. Yunan Başkomutanı Trikopis kendisine karşı kötü muamele beklerken Atat…