Ana içeriğe atla

TUTTUĞUM HERŞEY ALTIN OLSUN!

Exploring the Phrygian Tumulus of King Midas Near Ankara

Sürekli içkili gezen Silenos adlı mitolojik ihtiyar, Tanrı Dionysos'un en sevdiği yaratıkmış. Şarap Tanrısı Dionysos, bir gün yanında Satirler, Bakhalar ve Silenos olduğu halde Frig ülkesini dolaşırken Silenos ormanda kaybolmuş. Dionysos en sevdiği yaratığın kaybolmasına çok üzülmüş. Frigyalı köylüler Silenos'u bularak Kralları Midas' a götürmüşler. Midas Silenos'u tanımış onu on gün boyunca ağırlamış ve Tanrı Dionysos'a götürüp vermiş. Kendini yetiştiren Silenos'a kavuşan Dionysos, Kral'a ne isterse dileyebileceğini söylemiş. Midas ise, "Tuttuğum her şey altın olsun." demiş.

O günden sonra Kral Midas neye dokunduysa altın olmuş. Önceleri çok hoşuna giden bu tılsım daha sonra Midas'ın başına bela olmuş. Sevdiği hiç kimseye dokunamaz, herhangi bir şeyi yiyemez ve içemez olmuş. Hatasını anlayınca da, Tanrı Dionysost'an bağışlanmasını istemiş. Dionysos, Midas'a acımış ve Paktolos ırmağında ( Lidya'da Sardis'te) yıkanmasını sağlayarak O' nu bu beladan kurtarmış.

Efsanelerde tuttuğu herşeyi altına dönüştüren Midas'ın mezarında bir gram dahi altın yoktu... Ama yolculuğumuz sırasında gün batımında bereketli Orta Anadolu ovaları öyle güzel sıcacık altın rengi başaklarla doluydu ki... Ne dersiniz, acaba bu söylentideki sır bu muydu?

Golden Oat Flowers

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Erzincan'da Uzaydan Görünen Atatürk Portresi

Erzincan merkezinin altı kilometre kuzey batısında, Menderes Caddesi üzerinde Işıkpınar köyünün bir kilometre doğusunda, Keşiş Dağı'nın batı yamacında uzaydan bile görülebilen bir Atatürk portresi ve imzası... İşte Google earth'den kendiniz görün...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).