Ana içeriğe atla

Sokakta Tek Başına...

Sokakta Tek Başına

Çocuklar dayak yemesin!...
Çöp de toplayabilsinler!...
Güneş battı,
Hava karardı,
Sokaklar boşaldı,
Kış...
Gece,
Ayaz var,
Gökyüzünde,
Yıldızlar parlıyor,
Perdeler kapanmış,
Soluk ışıklar sızıyor evlerin pencerelerinden biraz,

Çöplerin sokağa bırakılma zamanı geldi artık,
Birazdan belediye kamyonları gelir birer birer,
Diğer atık toplayıcılarıyla birlikte,
Sokakta tek başına...
Bir köpek çöpleri karıştırıyor,
Gözgöze gelip bakışıyoruz...
Hava soğuk,
Ellerim üşüdü...
Issız caddelerde yanıp sönüyor,
Yeniyıl ışıkları,
Hediyelikler rengarenk...
Ateş sıcacık,
Hava soğuk,
Biraz daha sokuluyorum,
Ellerimi uzatıyorum,
Ellerimi yakıyor,
Gözlerim dalıp gidiyor,
Uyumuşum,
Gecenin karanlığında...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).

Trikopis ve Atatürk'ün Öyküsü

Yunan ordusu'nun Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922'de General Anastasios Papoulas'ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu'nun başına General Hacıanesti başkomutan olarak atandı.

Hacıanesti 26 Ağustos 1922'de Türk ordusu'nun başlattığı Büyük Taarruz'dan iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan'a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı iletilemeden Trikopis Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştü.

Mustafa Kemal Paşa ve kurmayları İsmet Paşa (İsmet İnönü), Halit Akmansu, (Dadaylı Halit), Asım Paşa (Asım Gündüz), Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis'i, Uşak İli Merkez Bozkurt Mahallesi, Hisarkapı Uluyolu'nda karargâh binası olarak kullanılan Kaftancızadeler Konağında karşılamış, Başkomutan Trikopis'in silah ve kılıcını teslim almıştır. Yunan Başkomutanı Trikopis kendisine karşı kötü muamele beklerken Atat…