Ana içeriğe atla

Valla Kanyonu...

Valla Canyon

Kastamonu Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı köyünün kuzeyinde bulunan Valla Kanyonu ilçeye 26 km mesafede. Muratbaşı Valla mahallesine kadar stabilize yoldan gidiliyor. Kanyona kadar olan 1.5 km'lik kısmı ise orman içi patika yol.

Valla Canyon

Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçay'ın birleştiği bölgeden başlar. Cide ilçesi istikametinde 12 km uzunluğundadır. Yan duvar kayaların yüksekliği yer yer 800-1200 metreye ulaşır. Girişi son derece zordur.

Valla Canyon

Muratbaşıköyü Valla (Varla, Varlar) mahallesinin altından orman içi 1.5 km'lik inişli çıkışlı bir yürüyüşten sonra iki çayın birleştiği yerden seyredilebilir. Kanyon girişine yakın olan Bakacak kayasının üzerine çıktığınızda bir yanda Pınarbaşı ve Azdavay'dan gelen Devrekani çayı, bir yanda da Kanlı çay akmaktadır. Kavuştukları noktadan ise sola dönüp derin kayaların arasından kıvrılarak Cide'ye doğru yol almaktadır.

Valla Canyon

Valla Kanyonu 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden gelen 4 öğrencinin burada kaybolup, 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmaları ve burasını Vahşi Cennet olarak tanımlamaları ile basında yer almış, doğa severlerin ziyaret yeri haline gelmiştir. Kanyonun teçhizatsız geçilmesi mümkün değildir.

Valla Canyon

Kanyonda bulunan sarp kayalıklar kartal, akbaba, atmaca, doğan ve diğer tüm yabani av hayvanlarını bünyesinde barındırır. ... Kastamonu

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Erzincan'da Uzaydan Görünen Atatürk Portresi

Erzincan merkezinin altı kilometre kuzey batısında, Menderes Caddesi üzerinde Işıkpınar köyünün bir kilometre doğusunda, Keşiş Dağı'nın batı yamacında uzaydan bile görülebilen bir Atatürk portresi ve imzası... İşte Google earth'den kendiniz görün...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).