Ana içeriğe atla

Mor Gabriel Manastırı, Son AsurlularMünzeviler Dağı Tur Abdin'in meşe ağaçlarıyla çevrili tepelerinin doruklarında ziyaretçilerini büyüleyerek karşılar Mor Gabriel manastırı. 397 yılında Süryani rahipler tarafından kurulmuş. Rahiplerin meskeni anlamında "Dayro d'Umro" (Deyrulumur) olarak adlandırılmış. Kısa zamanda o kadar ünlenmiş ki Bizans ve Roma İmparatorlarının ilgisini çekmiş. Bugünkü adı 7. yüzyıl ortalarında Turabdin Metropoliti (Aziz Cebrail) Mor Gabriel'in adından gelir. Mardin ilinin Midyat ilçesine bağlı Güngören köyü sınırları içerisindedir. Yaşayan en eski Süryani Ortodoks manastırı olarak dünyanın ilgisini üzerinde toplar.

Ancak Suriye'ye de adını veren Süryani, Arami, Asuri topluluğunun geçmişi günümüzden 6000 yıl öncesine, Hristiyanlıkla tanıştıkları tarihten, Hz. İsa'nın doğumundan 4000 yıl öncesine, Asur, Babil ve Sümer'e gider. Hz. İsa Arami dilinde konuşmuş, Tevrat Aramice yazılmıştır. Süryaniler günümüzde yaşayan Asurlulardır. Günümüz İstanbul'una adını veren Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Heleni, İmparator Jüstinyen'in eşi Teodora ve İstanbul’un ilk metropoliti Mor Yuhanna Chrisostom İstanbul tarihine önemli izler bırakan Süryanilerden birkaçıdır.

Anadolu'da Asur ticaret kolonileri ve karumlar.
Read more in English.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kurtuluş Savaşının Kadın Kahramanları: Şerife Bacı

Yıl 1921, Aralık ayında kar birdenbire bastırmış, Küre ve Ilgaz dağlarından geçen İnebolu-Ankara yolu kapanmıştı. Cepheye giden nakliye kolları geceye kalmadan yakın köy ve hanlara sığınmışlardı...

Erzincan'da Uzaydan Görünen Atatürk Portresi

Erzincan merkezinin altı kilometre kuzey batısında, Menderes Caddesi üzerinde Işıkpınar köyünün bir kilometre doğusunda, Keşiş Dağı'nın batı yamacında uzaydan bile görülebilen bir Atatürk portresi ve imzası... İşte Google earth'den kendiniz görün...

Kubadabad Sarayı

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın veziri Sadeddin Köpek tarafından yazlık saray olarak yapılmış Kubadabad Sarayı Külliyesi, günümüze ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapısıdır. (1220-1236).